Zasady zero waste w biurze. Czyli jak możemy dbać o środowisko w pracy
Troska o planetę, w tym o dobro zwierząt i roślin staje się coraz bardziej popularne i potrzebne, jednak nadal wiele osób nie wie, jak można dbać o środowisko. Postawy ekologiczne są ważnymi czynnikami, które w znaczący sposób mogą wpływać na jakość życia, czystość powietrza oraz różnorodność gatunkową. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił silny rozwój industrializacyjny, a także zauważalny jest wysoki poziom konsumpcjonizmu, który ma bardzo poważne konsekwencje. Obserwuje się między innymi wysokie zużycie wody oraz prądu. Dlatego też warto propagować i wprowadzać w życie zmiany w codziennym, jak i zawodowym życiu, które są niewielkiego kalibru, jednak dla planety są niezbędne.
Co to znaczy zero waste?
Pojęcie zero waste od kilku lat coraz częściej używane jest w życiu codziennym, szkołach oraz mediach. Zero Waste to tworzenie oraz kierowanie produktami, lub procesami w taki sposób, aby redukować szkodliwość odpadów, wykorzystywanych materiałów oraz dążenie do redukcji ich ilości. Zero Waste to zasady, w których wszystkie czynności prowadzą do przetwarzania i odzyskiwania zasobów. Celem Zero Waste jest etyczny, oszczędny, efektywny styl życia, który przyczynia się do niwelowania produkowania i uwalniania związków mających negatywny wpływ na planetę, włącznie z wodą, powietrzem, które powodują szereg zagrożeń dla ludzi, fauny i flory.
Jak można dbać o środowisko w firmie?
Filozofię Zero Waste warto wprowadzać nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w pracy. Firmy generują zużycie dużych ilości prądu oraz wody, dlatego też warto zadbać, aby zachęcać wszystkich pracowników do racjonalnego wykorzystywania tych zasobów. Przede wszystkim wyłączanie urządzeń, które aktualnie nie są potrzebne do pracy oraz gaszenie świateł w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, przyniesie wymierne korzyści. Ponadto, utrzymywanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach oraz ogarniczanie wykorzystywania klimatyzacji przyczyni się zmniejszenia ponoszonych przez firmę kosztów.
Dokumentacja elektroniczna
Obieg dokumentów w firmie to bardzo ważny czynnik wpływający na prawidłową komunikację pomiędzy poszczególnymi pracownikami, działami, ale także z klientami. W celu ograniczenia drukowania dokumentów, warto wersję papierową zastąpić wersją elektroniczną. Jest to znacznie wygodniejszy i efektywniejszy sposób utrzymywania kontaktów. Pozwala to na redukcję zużytego papieru, tuszu do drukarki oraz wszystkich przedmiotów służących do przechowywania dokumentów, typu segregatory, czy koszulki.
Zero waste lunch
Jedzenie generuje znaczne koszty, a dodatkowo obserwuje się ciągły wzrost marnowania żywności. Przygotowywanie posiłków w domu na bazie składników, które aktualnie są w posiadaniu to doskonały sposób na podążanie zgodnie z filozofią Zero Waste. Jest to znacznie łatwiejsze, kiedy posiłki są przemyślane i zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem.
Ekologiczny marketing
Redukcja wszystkich elementów marketingowych w wersji papierowej z powodzeniem mogą być zastąpione marketingiem prowadzonym w mediach społecznościowych, czy stronach internetowych. Produkcja ulotek, wizytówek, czy różnego rodzaju broszur i folderów przyczynia się do wytwarzania nadmiernych ilości papieru, co niepotrzebnie zanieczyszcza planetę, bowiem obecnie rozwój firm oparty jest na działaniach podejmowanych w Internecie.
Segregacja śmieci
To proste, ale jakże potrzebne działanie, które może wykonywać każdy we własnym zakresie. Segregacja śmieci to bardzo ważny aspekt, który pozwala na zintensyfikowanie procesu recyklingu, co przekłada się na zmniejszenie wykorzystywania surowców naturalnych oraz sprzyja poprawie warunków życia zwierząt oraz roślin.
Podejmowane przyjazne działania środowisku mają ogromny wpływ na życie każdego człowieka. Podążanie za nurtem Zero Waste daje wymierne korzyści planecie, wspiera ją w odbudowie i radzeniu sobie z nadmiarem szkodliwych substancji, które zmniejszają różnorodność świata roślin i zwierząt. Z kolei czystsze powietrze chroni przed wieloma chorobami wywoływanymi nadmiarem gazów cieplarnianych, takich jak choroby obturacyjne płuc, czy astma.